Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت
مرجع بوم گردی وطبیعت گردی جنوب کشور :: انواع ترشی
 
 

آخرین اخبار
عجایب هفت گانه خلیج فارس
نقش حنا
سواحل دریا
جنگل های حرا
دلفین ها
مطالبی در مورد قشم
پرندگان جزیره قشم
انواع ترشی
عجایب هفت گانه خلیج فارس
معرفی تعدادی از جاذبه های گردشگری قشم
تعریف بوم گردی ( اکوتوریسم ) چیست ؟
مراسم چهاردهمی جنوب
جهت یابی در طبیعت
نکات آموزش طبیعت گردی
هیچان انگیزترین بخش سفر
تعریف اکولوژ
اکوتوریست‌ها(بوم‌گردان) کیستند:
 


پانل کاربری
فراموشی کلمه عبور
عضویت
 


گزیده خبرها


عجایب هفت گانه خلیج فارس

1-لاک پشت پوزه عقابی:
2- جزایر ناز
3- دلفین های خلیج فارس:
روستای شیب دراز در فاصله 45 کیلو متری شهر قشم ، می باشد

:: ادامه خبرنقش حنا

بوم نقاشی بر روی دستان زنان جنوب حیرت انگیز میباشد
 و«حیرت و شیفتگى از اولین نگاه من به دست‌هاى نقشین یک زن هرمزگانی ،  دیدن نقوش نقاشی شده با مهارت و نقش بستن آنها روی دست و پا آنقدر نیرو توان دارد که تو را دوباره به این سرزمین

:: ادامه خبرسواحل دریا

زیبایی های سواحل 

 

:: ادامه خبرجنگل های حرا
عکس های جذاب از جنگل های حرا

:: ادامه خبردلفین ها

تماشای دلفین ها
  

:: ادامه خبر

 


سازمان های مرتبط
 


پربازدیدترین مطالب
 


نظر سنجی
 

 

 

   

مشروح جزئیات

» انواع ترشی

بنام خدا
انواع ترشی انبه

ترشی انبه سبز
مواد لازم:
انبه سبز هسته نبسته پنجاه عدد
سیر نیم کیلو
سرکه چهار کیلو
نمک 250گرم
تخم گیشنیز صد گرم
فلفل قرمز صد گرم
سیاه دانه پنجاه گرم
زردچوبه دو قاشق غذاخوری
طرز تهیه :

انبه ها را شسته و با کارد شکافته از هم باز نمی کنیم،هسته اش را بیرون آورده نمک و زردچوبه    می زنیم و در آبکش گذاشته،رویش را با پارچه نازک پوشانیده در آفتاب می گذاریم از صبح تا شب.  سیر را تمیز کرده می شوییم و در آبکش می ریزیم تا خشک شود،گیشنیز را تمیز کرده تفت می دهیم(به اصطلاح محلی بو می دهیم) گیشنیز را کوبیده با فلفل و سیاه دانه مخلوط می کنیم. شب انبه ها را دانه دانه تکان می دهیم که نمک اگر به آن مانده بریزید،سپس دو دانه سیر و مقداری از مخلوط گیشنیز و بقیه ی پیزها درشکم انبه پر می کنیم و به ترتیب در ظرف می چینیم و رویش سرکه ریخته دو تا سه روز در آفتاب می گذاریم. اگر در ظرف شیشه ای یا سرامیک بهتر است، این ترشی را برای زمستان نگه می دارند.

ترشی انبه سبزشیرین
مواد لازم:
انبه سبز سی دانه
سیر نیم کیلو
تخم گیشنیز صد گرم
زنجبیل صد گرم
فلفل سیاه صد گرم
فلفل قرمز پنجاه گرم
سیاه دانه پنجاه گرم
شکر یک کیلو
نمک سه قاشق غذاخوری
زردچوبه یک قاشق غذاخوری
سرکه چهار کیلو
طرز تهیه :

انبه ها را اگر کوچک است از طول چهار تکه و اگر بزرگ است شش تکه می کنیم نمک و زردچوبه به آن زده در آبکش می ریزیم. سیر را تمیز کرده شسته در آبکش می ریزیم،گیشنیز را تمیز کرده و تفت       می دهیم.گیشنیز و زنجبیل را کوبیده نباید خیلی نرم شود با فلفل سیاه و سیاه دانه شریک میـکنیم.انبه وسیر را در سرکه ریخته شکر را به آن اضافه می کنیم،روی آتش گذاشته بعد از جوش آمدن ده دقیقه می جوشانیم بعد از روی آتش برداشته،می گذاریم تا سرد شود مواد خود را به آن اضافه کرده در ظرف خالی می کنیم.

مواظب باشید که اگر مواد گرم باشد و آن را خالی کنید،بعد از مدتی کپک می زند.
ترشی چغاله انبه (انبه خشک)

مواد لازم:

چغاله انبه یک کیلو

سیر یک کیلو

تخم گیشنیز صد گرم

فلفل قرمز صد گرم

سیاه دانه پنجاه گرم

سرکه چهار کیلو

طرز تهیه :

چغاله ها را شسته در آبکش می ریزیم سیر را تمیز کرده شسته در آبکش ریخته و دو ساعت صبر میـکنیم تا آبش برود،سپس در سرکه ریخته روی آتش می گذاریم جوش که آمد می گذاریم پنج دقیقه بجوشد بعد از روی آتش برداشته ،می گذاریم سرد شود و مخلوط گیشنیز فلفل و سیاه دانه را به آن اضافه کرده در ظرف خالی می کنیم.

 

ترشی گارم زنگی (لوز)

مواد لازم :

گارم زنگی نیم رس قرمز سه کیلو

سیر نیم کیلو

تخم گیشنیز پنجاه گرم

فلفل صد گرم

سیاه دانه پنجاه گرم

سرکه سه کیلو نمک دو پیمانه

طرز تهیه :

گارم زنگی را شسته خشک می کنیم،سپس گوشت میوه را از هسته با چاقو جدا می کنیم سیرها را تمیز کرده،شسته خشک می کنی.گیشنیز را تمیز کرده تفت می دهیم و می کوبیم با فلفل و سیاه دانه شریک کرده و در ظرف ترشی یک مشت از میوه قدری از مواد طبقه طبقه می ریزیم تا تمام شود نمک را روی آن پاشیده سرکه را اضافه می کنیم. مواظب باشید میوه یا سیر شما خیش نبلشد.

 


ترشی انبوک (سپستان)


مواد لازم:

سپستان ریز،هسته نبسته یک کیلو

سیر نیم کیلو

فلفل صد گرم

سرکه سه کیلو

نمک دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه :

سپستان ها را شسته در آبکش می ریزیم. سیر را تمیز کرده شسته در آبکش می ریزیم

در پارچه تمیز ریخته خشک می کنیم،سپس در ظرف ریخته سیاه دانه ،فلفل و نمک به آن افزوده، سرکه را بر روی آن می ریزیم.

 

ترشی شلغم

مواد لازم:

شلغم دو کیلو

خرما یک کیلو

تخم خردل دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

شلغم پوست گرفته به صورت حلقه حلقه می بریم در آب می جوشانیم تا کمی نرم شود و در آبکش خالی می کنیم. خرما را در آب له کرده صاف می کنیم.آب خرما را به مدت ده دقیقه می جوشانیم، خردل راکمی می کوبیم ، شلغم ها را در ظرف ریخته ،تخم خردل را به آن اضافه می کنیم. آب خرما را بر روی آن ریخته،درب ظرف را محکم می بندیم.این ترشی را به مدت زیاد نمی توان نگاه داشت.


ترشی پیاز
 
مواد لازم:

پیاز ریز سه کیلو

نمک صد گرم

زردچوبه دو قاشق غذاخوری

تخم گیشنیز پنجاه گرم

فلفل پنجاه گرم

سرکه دو کیلو

طرز تهیه :

پیازها را تمیز کرده در آبکش می ریزیم،نمک و زردچوبه بهه آن زده 24ساعت می گذاریم بماند.

تخم گیشنیز را تمیز کرده تفت داده،می کوبیم.پیاز را در ظرف ریخته تخم گیشنیز و فلفل را به آن اضافه کرده سرکه را روی آن می ریزیم.

ترشی انبه شماره 1
این ترشی ساده ترین نوع ترشی در هرمزگان است که سریع اماده می شود.
مواد لازم :
انبه
کال ۱ کیلو
نمک ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری
زردچوبه ۱ قاشق غذاخوری
سیاه دانه ۱ قاشق غذاخوری سر پر
تخم گشنیز ۱ تا ۲ قاشق غذا خوری
فلفل قرمز ریز خشک ۱ قاشق غذاخوری
سیر ۱ بته
سرکه به میزان لازم

طرز تهیه:
انبه را پس از شستن خوب خشک کنید سپس ان را قاچ کنید هسته های ان را بیرون بیاورید و در ابکش بریزید روی ان را نمک وزردچوبه و در صورت دلخواه پودر فلفل قرمز بپاشید و زیر و رو کنید تا انبه ها به نمک و زردچوبه اغشته شوند سپس روی ابکش را با پارچه نازک و تمیزی بپوشانید و از صبح تا غروب در افتاب قرار دهید تا اب اضافی انبه کشیده شود و انبه ها مزه دار شوند.
دانه گشنیز را در ماهیتابه تفت دهید دقت کنید که نسوزد پس از تفت دادن حرارت را خاموش کنید بگذارید سرد شوند سپس ان را کمی بکوبید.
انبه ها یک ردیف کف شیشه مورد نظر بچینید روی ان را تخم گشنیز نیم کوب ، سیاه دانه ،فلفل قرمز درسته و سیر بچینید و همین طور ادامه دهید تا شیشه پر شود سپس شیشه ترشی را با سرکه پر کنید درب ان را محکم ببندید .

ترشی انبه شماره ۲

این ترشی برای کسانی است که میخواهد روز بعد ترشی را استفاده کنند . شما اگه عجله دارید میتوانید انبه ها را کمی در سرکه بجوشانید در حدی که فقط نرم شوند دستور و مواد لازم ان مانند ترشی انبه شماره ۱ هست.

ترشی انبه شماره ۳

انبه را یک طرف ان را شکافته و هسته ان را بیرون بیاورید بدون اینکه انبه از وسط نصف شود مانند دستور شماره ۱ زردچوبه و نمک بزنید و در افتاب بگذارید سپس جای هسته دانه سیر ، تخم گشنیز نیم کوب ، سیاه دانه و فلفل قرمز در انبه بگذارید ومانند دستور شماره ۱ ترشی را اماده کنید.

نکات لازم ترشی انبه:

انبه هایی انتخاب کنید که پوست ان صاف و بدون لک بوده و هسته ان نرم باشد.
شیشه ترشی باید کاملآ تمیز و خشک باشد در غیر اینصورت ترشی کپک می زند.
شما می توانیدمقدار ادویه ترشی را به دلخواه کم یا زیاد کنید یا اینکه فلفل قرمز را پودر کنید و دانه گشنیز را پس از تفت دادن اسیاب کنید.
ترشی انبه را بدون پوست هم می توان اماده کرد.ترشی انبه و گوجه سبز:
انبه را با پوست شسته و تکه کرده.نمک و کمی زردچوبه میزنیم.یک ساعت در افتاب بماند.سرکه را در دیگ جوشانده .گوجه سبز را اضافه میکنیم.و بعد از کمی جوش انبه را هم اضافه میکنیم.
تخم گشنیز و فلفل قرمز را کمی تفت داده.و پود میکنیم.سیر را خورد کرده و بعد از خاموش کردن شعله سیر و تخم گشنیز و فلفل و کمی سیاه دانه اضافه میکنیم.


ترشی انبه
انبه ها رو پوست میکنیم و تیکه میکنیم و بهش نمک و زردچوبه و فلفل قرمز میزنیم و میذاریم 12 ساعت همینجوری بمونه...بعدش سرکه رو جوش میدیم میذاریم کنار تا سرد بشه..
توی ظرف ترشیمون یه ردیف انبه میچینیم و روش چند حبه سیر و سیاه دانه و گشنیزی که تفت دادیم میپاشیم و همینجور ادامه میدیم و در آخرسرکه رو میریزیم ...تا کمتر از یه هفته آماده خوردن هست
نوووش جوون
فلفل سبز تند هم میتونید اضافه کنید


اینم ترشی انبه من
ترشی انبه شیرین یا ملس ...انبه ها رو پوست زده آماده سپس زرد چوبه ونمک میزنیم مىزاریم تا 12ساعت بعد انبه ها رو توی دیک که میخوام بجوشنیم میریزیم سرکه روی انبه هابگیره سپس سیر چرخ کرده بهش اضافه میکنیم نمکش نیاید کم باشه طوری که ترشی و شوری مساوی باشه بعد به اندازه دلخواهتون بهش شکر اضافه کنین سیس ادویه ش که فلفل کناری وگشنیز هستش چرخ میکنیم اگه تخم گشنیز رو کمی تف بدین عطرش بهتر میشه بعد اسیابش کنین ..ادویه که ریختیم یه جوش که زد خاموش میکنیم تا له شه سپس سیاه دانه بهش اضافه مکنیم تا سرد شد داخل ظرف ترشی میریزم ....نکته زرد چوبه نباید کم باشه .....اگه تخم گشنیز از فلفلش بیشتر باشه بهتره  ..من واسه سه کیلو انبه نیم کیلو سیر می کنم ...سرکم هم سفید استفاده مکنم
پوست انبه ها را نمك وزردچوبه مي زنيم اگر  چند دانه با گوشت هم باشد مي توانيم قاطي پوست ها بزنيم در غير اين صورت پوست تنها هم مي شود استفاده كرد
سركه وشكر را جوش مي دهيم پوست ها را به ان اضافه كرده ومي گذاريم
كه نرم شود
گشنيز را بو داده وهمراه با فلفل نرم مي كنيم
سير را هم چند حبه به پوست انبه اضافه مي كنيم
پوست ها كه نرم شد با غذا ساز پوره ميكنيم وادويه كه آماده كرده ايم به ان اضافه مي كنيم همچنين سياه دانه وكمي زعفران براي خوشرنگ شد

 


» تاریخ انتشار : 1395/02/11
» بازدیدها : (0)
» نظرات : (0)
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:


جدیدترین گزارشات


مراسم چهاردهمی جنوب


یک مراسم آئینی باستانی است که معمولا در شب چهاردهم ماه صفر برگزار میشود.

این مراسم به شرح زیر میباشد:

1.آوردن آب از هفت چاه
2.آوردن "بو" و "گشته" از هفت منزل که خانم آن خانواده به خوش شانسی معروف باشد.
3.آوردن برگ هفت درخت بی خار
4.آوردن یک عدد ظرف سفالی یا گلی
5.چند متر پارچه سفید رنگ و تمیز

:: ادامه خبرجهت یابی در طبیعت


جهت یابی در طبیعت
1-استفاده از قطب نما
با استفاده از ستاره قطبی: دربالای قطب شمال(در فضا)ستاره ثابتی است بنام ستاره قطبی که اگر رو به آن بایستید رو به شما خواهید بود به وسیله مجموعه ستارگان "دب اکبر"صورت فلکی دب اکبر شامل هفت ستاره است که به شکل ملاقه قرار گرفته اند چهر ستاره آن تشکیل یک ذوزنقه را می دهند و سه ستاره دیگر مانند یک دنباله در ادامه ذوزنقه قرار گرفته اند.هر گاه دو ستاره ای که لبه بیرونی ملاقه را تشکیل می دهند (دو ستاره قطبی قائده کوچک ذوزنقه لبه پیاله ملاقه محلی که آب از انجا می ریزد)را با خطی فرضی میان دو ستاره به سمت جلو ادامه دهیم به ستاره قطبی میرسیم

:: ادامه خبرنکات آموزش طبیعت گردی

نکات آموزش طبیعت گردی
امروزه گردشگری به عنوان یک صنعت بسیار مهم مورد توجه خاص مردم دنیا قرار گرفته است. این صنعت به دلیل ارتباط تنگاتنگی که با سایر جنبه های زندگی بشری دارد دارای معایب و مزیت های فراوانی است و از مهمترین موضوعات شناخت اثرات منفی این صنعت و اقدام جدی برای رفع انهاست.

:: ادامه خبر

 
 
 
 
اخبار علمی جدید


نقش حنا

بوم نقاشی بر روی دستان زنان جنوب حیرت انگیز میباشد
 و«حیرت و شیفتگى از اولین نگاه من به دست‌هاى نقشین یک زن هرمزگانی ،  دیدن نقوش نقاشی شده با مهارت و نقش بستن آنها روی دست و پا آنقدر نیرو توان دارد که تو را دوباره به این سرزمین

:: ادامه خبرمعرفی صنایع دستی

صنایع دستی استان هرمزگان ، در میان مردم این شهر جایگاه ویژه ای دارد و به نوعی نشان دهنده ی آداب و رسوم و همچنین فرهنگ غنی مردم استان هرمزگان است. علاوه بر تعداد زیاد صنایع دستی استان هرمزگان با توجه به اقلیم آب و هوایی و قرار گرفتن در کنار 
 

 

:: ادامه خبر

 
 
   
جستجوی اخبار
جستجو در محتوا   
 
 
   
وضعیت آب و هوا


 
 
   
اوقات شرعی
 
 
   
آلبوم های تصاویر
 
 
   
آمار سایت

» بازدید امروز : 28
» بازدید دیروز : 479
» بازدید هفتگی : 507
» بازدید ماهیانه : 3824
» بازدید سالانه : 11068
» کل بازدیدها : 116799

 
 
   
   
  Copyright @ 2012 IranWebService.